Pagekon řasnatý – chov

Pagekon řasnatý (Rhacodactylus ciliatus) je jedním z nejčastěji chovaných ještěrů v zajetí. Může za to jeho líbivý vzhled a poměrně malé nároky na péči. I přes to je nutné věnovat pozornost určitým aspektům péče v kterých je specifický, aby v domácích podmínkách prospíval a dělal vám radost. Právě pro majitele pagekonů je tento článek, který shrne vše, co budete k chovu tohoto ještěra potřebovat.

Vzhled Pagekona řasnatého

Pagekon je malý ještěr, který v dospělosti dosahuje maximální délky 17-18cm a maximální váhy kolem 60g. Typicky je pro ně široká hlava ozdobená drobnými řasami po obvodu hlavy a kolem výrazných kruhových oči. Podlouhlé tělo je poté zakončeno dlouhým ocasem, který pagekoni používají k držení rovnováhy a přidržování se podkladů a překážek jako jsou větve, listy a podobné. Ocas se v případě ohrožení pagekona může oddělit od těla a zaměstnat tak případného predátora. Ocas pagekonům nedorůstá. Čtyři končetiny jsou zakončeny čtyřmi rozšířenými prsty, které dovolují pagekonovi pohyb i po hladkých površích.

Co se barevnosti pagekonů týče, nelze ji plně specifikovat. V chovech se vyskytují jedinci od přírodních odstínů až po výrazné barevné kombinace. Stejné je to v případě vzorů, kterými mohou být tečky, pruhy, nepravidelné tvary a další. Barevnost a vzor pagekona jako hlavní prvek určuje cenu pagekona. Cena se tak může v závislosti na vzhledu pohybovat od 300kč až po 100 000Kč u nejvyšlechtěnějších vzácných variant.

Zbarvení a vzor se může lišit čas od času i u konkrétního jedince. Pagekon je buďto ve stavu fire down, kdy jsou jeho barvy a vzory pobledlé, nebo ve stavu fire up, kdy je barevně nejvýraznější. Fire down stav obvykle značí, že je zvíře v klidu a relaxuje – nic ho neruší. V opačném případě může být pagekon podrážděný, vyrušený, vystrašený, nebo prostě jenom vzrušený nějakým vnějším vlivem.

Chování Pagekona řasnatého

Jedná se o plaché ještěry, kteří před jakýmkoliv kontaktem s chovatelem, dají přednost úkrytu a to především v denních hodinách. I přesto je lze do určité míry zvyknout na lidský kontakt, kdy pagekon přestaně mít strach z ruky. Kontakt ani tak nebude vyhledávat a o nějakém třeba hlazení, nebo jiné formě kontaktu se nedá mluvit jako o něčem, co by přinášelo ještěrovi potěšení.

Jedná se o nočního tvora, takže většinu dne tráví zalezlý v tmavém úkrytu a odpočívá. V noci pak vylézá z úkrytu a vyráží na lov, nebo v případě dospělých jedinců pagekona taky hledat partnera k páření. V noci ve tmě ho tedy můžete pozorovat jak prozkoumává terárium a v případě dostatečného prostoru i aktivně skáče.

V čem chovat Pagekona řasnatého

Pagekony chováme v teráriu. Pro samotného jedince je nutné pořídit terárium situované na výšku a to v minimálním rozměru 60x40x40cm. Pro skupinku poté terárium odpovídající velikosti skupiny. Pro samce se třemi samicemi stačí terárium o velikosti 100x40x40. Dá se říct, že maximální rozměr terária není stanovený, protože pagekoni dobře vybavený dodatečný prostor ocení. Nutné je ale myslet i na to, že musíte mít určitou kontrolu ohledně stavu pagekona, jestli žere a podobně.

Co se vybavení terária pro pagekona týče, důležitá je hlavně členitost, která vyhovuje jejich šplhavému životu. Klacky, větve, kůry, korkové tunely a další jak vertikálně, tak horizontálně umístěné. Důležité jsou také rostliny, ať už živé nebo umělé. Z jejich listů v prvé řadě pagekoni olizují vláhu a také dodávají teráriu to, co pagekon potřebuje nejvíc. Klid, úkryt a stín. Živé rostliny mají tu výhodu, že pomáhají udržovat vlhkost v teráriu a jeho klima. To je pro pagekony opravdu důležité a terárium by tedy mělo být zaplněné zelení a dekoracemi alespoň ze 75 procent. Pokud pagekona přes den běžně vidíte, teráium není dostetečně vybavené.

Jako substrát je možné použít klasicky bílou rašelinu ve vrstvě 5cm, nebo jakýkoliv teraristický substrát, který dobře drží vlhkost a neplesniví. V případě bioaktivních terárií pak pod substrát ještě přidáme vrstvu keramzitu odděleného pletivem, kdy tyto hliněné koule slouží jako drenážní vrstva co odvádí přebytečnou vlhkost ze substrátu.

Pokud chcete lépe kontrolovat přísun potravy pagekona, je dobré také do terária dát misku, do které mu budete dávat hmyz. Můžete tak kontrolovat lépe, jestli potrava mizí, než kdybyste ji na volno vypouštěli do terária.

Krmení Pagekona řasnatého

Pagekon řasnatý je všežravec a ke zdravému životu tedy potřebuje správnou kombinace krmení živou hmyzí potravou a také ovoce, které mu přináší potřebné vitamíny a minerály. Nakombinovat správně především ovoce tak, aby pagekon dostal vše co potřebuje, je velice složité až téměř nemožné. Mnohem vhodnější je sáhnout po nějaké z hotových kaší které jsou nastavené tak, že splňují veškeré požadavky tohoto ještěra. Jmenovitě z těchto produktů doporučuji kaše Dr. Rhaco, které jsou dokonce tuzemská výroba, nebo Repashi ze zahraničí – obě varianty jsou prvotřídní. Ty se dodávají v podobě prášku, který poté doma naředíte v potřebném množství vodou a vznikne pro pagekona chutná a zdravá kaše. Více o různých druzích kaší se můžete dozvědět ZDE.

U dospělých jedinců kaši podávám dvakrát týdně a hmyz jednou týdně. Co se hmyzu týče, poslouží dobře cvrčci a švábi, možné je také občasně přidat moučné červy. Ti jsou ale příliš tuční, takže by neměli tvořit základ krmení. Hmyz je potřeba obalovat ve vápníku, jehož nedostatek vede k závažným onemocněním pagekonů. Z vitamínů a minerálů ho přidávám zvlášť jako jediný. Nelze s ním pagekona předávkovat a zbytek potřebných látek má v dostatečném množství v kaši.

Pagekon také nutně potřebuje ke zpracování vápníku vitamín d3. Ten lze podávat s potravou, ale je velmi jednoduché s ním pagekona předávkovat. Jednou za čtrnáct dní tedy pagekonovi obalíme krmnou dávku hmyzu ve směsi vápníku +d3. Dodávání vitamínu d3 se lze úplně vyhnout, více v sekci Světla pro pagekona.

Krmné dávky přizpůsobujeme stáří a kondici pagekona. Hubenějším a mladším jedincům podáváme potravu častěji. Tlustším starším jedincům stravu naopak můžeme třeba o dem odložit.

Co se přísunu vody týče, bohatě stačí ráno a večer pokropit rostliny v teráriu kropicí lahví. Pokud chcete mít jistotu, je možné do terária umístit i mělkou misku s vodou. V tomto případě i tak kropíme a je nutné dát pozor, aby se voda v misce nezklazila. Výměna jednou denně je akorát.

Světla pro Pagekona řasnatého

Svíti či nesvítit? Pagekony je možné docela dobře chovat i bez světel, ale benefity svícení spíš poukazují na to, že pokud svítit budete, bude váš chov tohoto ještěra zvířeti přinášet více pohodlí.

První světlo které budete potřebovat je UVB žárovka. UVB světlo dodává pagekonům potřebný vitamín d3 který je zase potřebný pro metabolizaci vápníku, který je pro pagekony životně důležitý. Pokud tedy budete přisvěcovat UVB, odpadá otravná nutnost d3 suplementovat a také rizika předávkování tímto vitamínem. Přestože jsou pagekoni noční zvířata, čas od času se vysluní, aby tento vitamín doplnili. Nutné je v tomto případě mít samozřejmě dobře zařízené terárium tak, aby se pagekon mohl schovat do kompletního stínu. Trvalý pobyt na světle by ho stresoval.

Druhá žárovka v teráriu bude sloužit jako tepelný zdroj. Přestože se většinou uvádí, že pro chov pagekonů stačí pokojová teplota, v místě jejich pobytu v přírodě jsou teploty o něco vyšší. Pagekoni také vyloženě lépe prospívají, pokud teploty v teráriu přes den neklesají pod 24 stupňů. Můj chov je nastaven tak, že v nejteplejším místě pod žárovkou je kolem 30 stupňů celsia a teplota graduálně dolů klesá na nějakých 22-23 stupňů. Pagekoni si díky tomuto přechodu mohou sami vybrat, kde v teráriu je jim nejlépe.

Jako zdroj tepla doporučuji použít teraristické žárovky pro denní výhřev. Lze využít i obyčejné staré žárovky které hřejí stejně a jsou levnější, ale v tomto případě bych se obával výdrže žárovky ve vlhčím prostředí které pagekoni potřebují. U výhřevných žárovek je vždy napsáno na jakou vzdálenost jak vyhřívají a při výběru se tedy řiďte dispozicemi vašeho terária.

V případě obou žárovek je nutné zajistit to, aby se k nim pagekon nemohl dostat. Hrozilo by totiž jinak riziko popálení ještěra. Já toto řeším klasicky nasazením obráceného květináče, se zadrátovanou spodní stranou. Svítíme samozřejmě jen přes den, protože v noci v kompletní tmě jsou pagekoni nejaktivnější.

Jednotlivec x Skupina

Pagekony řasnaté je možné chovat jak jednotlivě tak ve skupině. Pokud se rozhodnete pro skupinu, může to být buďto skupina samic, nebo jeden samec a dvě a více samic. Nikdy nechováme pohromadě více samců, protože jsou vysoce teritoriální a permanentně by spolu bojovali. V případě pohlavně složené skupiny je lepší, pokud není v teráriu pouze jedna samice. Samec by ji neustálými pokusy o páření mohl utahat. V případě více samic samec svoji pozornost rozloží.

Je také nutné počítat s tím, že pokud máte pohromadě obě pohlaví, samice budou pravidelně co zhruba měsíc snášet 2 vejce. To je z jejich těla velmi rychle spotřebovává vápník, takže je opravdu nutné, aby byl podávám s každou krmnou dávkou.

Slovo o pagekonovi závěrem

Pokud jste článek dočetli až sem, máte všechny základní informace, které k chovu pagekona řasnatého potřebujete. Není to žádná věda, má jen pár základních nároků, které je ale potřeba do detailu naplňovat. Tak budete mít doma zdravého a silného ještěra a ne podvyživené zvíře s křivicí. Pokud vás o tomto druhu zajímá něco více, neváhejte se připojit na náš komunitní discord, kde můžete získat informace od zkušených chovatelů.

DISCORD: ZDE

ZPĚT NA VÝBĚR DRUHU

Přejít nahoru